28 dişini delirten hastalık yüzünden çektiren hasta, şifayı Türkiye’de buldu

Delirten hastalık olarak bilinen trigeminal nevralji hastalığı nedeniyle şiddetli ağrı çeken Mustafa Güney, 28 dişini çektirdi. Fransa’da yaşayan Güney, Türkiye’de olduğu ameliyat ile sağlığına kavuştu.

Fransa’nın Cannes şehrinde yaşayan 64 yaşındaki Mustafa Güney, 8 yıldır şiddetli yüz ve çene ağrılarından kurtulabilmek için mücadele verdi.

Halk arasında delirten hastalık olarak da bilinen trigeminal nevralji teşhisi konulan Güney, ilaç tedavilerine rağmen kurtulamayınca Türkiye’ye döndü.

28 dişini çektiren Güney, protez diş yaptırıp hayatına devam etmeye çalıştı.

Ardından gittiği özel bir hastanede Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Özhan Merzuk Uçkun tarafından ameliyat edilen Güney, ağrılarından kurtuldu.

“Ağrıdan kendimi balkondan atasım geliyordu”

Yaşadığı ağrıların diş ağrısı olduğunu zannettiğini belirten Güney, sürece ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Sürekli dişçiye gittim. İlaç tedavileri işe yaramadı, daha sonra hastalığın trigeminal nevralji olduğunu öğrendim. Ağrıdan kendimi balkondan atasım geliyordu. Ağrı nedeniyle dişlerimi çektirdim ama çözüm olmadı.

“Fransa’daki doktorlar bu hastalığın ameliyatının olabileceğini bilmiyorlar”

Dişleri çektirdikten sonra bir süre ağrılarım geçti ama sonra tekrar başladı. Fransa’daki doktorlar hastalığım nedeniyle ameliyat şansımın olmadığını söylediler. Burada ameliyat oldum. Şimdi ağrılarım dindi. Türküler söylemek istiyorum. O ağrının tarifi yoktu. Fransa’daki doktorlar bu hastalığın ameliyatının olabileceğini bilmiyorlar.”

“Bu hastalıkta en etkin tedavinin cerrahi tedavi olduğu ispatlanmıştır”

Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Özhan Merzuk Uçkun da şu ifadeleri kullandı:

“Fransa’da yaşayan hastamız, sosyal medya vasıtasıyla bana ulaştı. Yüzünün sağ tarafında diş bölgesinde yemek yerken bıçak saplanır tarzda, elektrik çarpması tarzında bir ağrı şikayetiyle geldi. Kendisiyle telefonda görüştük. Hastalığının trigeminal nevralji hastalığı olduğunu biliyordu. Fransa’da ilaç tedavisi almış. Ayrıca siniri yakma, balon tedavisiyle tedavi olmaya çalışmış fakat bunlardan fayda görmemiş. Hastamızı buraya davet ettim. Burada ameliyatla tedavisinin olabileceğini söyledim. Hastamızı 14 Ocak’ta ameliyata aldım. Ameliyat sonrası hastanın ağrıları geçti. İlaç tedavisi almamasına rağmen rahat bir şekilde yemeğini yiyor ve ağrısı yok. Bu rahatsızlık hastamızda yaklaşık 8 yıldır var. Bu hastalıkta en etkin tedavinin cerrahi tedavi olduğu ispatlanmıştır.

“Bu hastalık toplumda 100 binde 5 gözüküyor”

Ameliyatta başarı şansı yüzde 99 oranında. Ağrılar yüzde 90 kesiliyor. Bu hastalığın özünde yüze giden beyincik damarları her kalp atışında vurduğundan dolayı hastamız, yüze yansıyan bir ağrı hissediyordu. Bu damar ve sinir arasına süngerimsi bir dokuyu koyup damarın siniri dövmesini engelliyoruz. Bu hastalık toplumda 100 binde 5 gözüküyor fakat göz ardı ediliyor. Hastalık şimşek çarpması gibi kişinin o güne kadar yaşadığı en şiddetli ağrı olarak kendini gösteriyor. Hastaların nöroloji veya beyin cerrahisi doktoruna gitmesini önermekteyiz. Hastalar daha çok diş ağrısı olduğundan dolayı diş hekimlerine gidiyorlar. Diş hekimlerinin de bu konuda bilinçli olması lazım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir